Wąsaci przyjaciele – kilka fascynujących historii o kotach

W przyrodzie nie istnieje wiele takich zwierząt, o których wydaje się, że znamy wszystko. Były oni obok człowieka od milionów lat, ale nadal pozostają tajemnicą. To są właśnie koty.

Opowiemy tutaj parę niewiarygodnych historii, których bohaterami są właśnie nasi wąsaci przyjaciele

Co tam „Boeing”!

Znaleziono najgłośniejszego kota na świecie – Brytyjczyka Smokeya: jego mruczenie może zagłuszyć nawet dźwięk silnika Boeinga 737, ponieważ wydaje on dźwięki 92 decybeli (podobną „głośność” ma lądowanie samolotu). Jego właściciele twierdzą, że kot mruczy tak głośno, że nie słyszą oni telewizora i nie mogą rozmawiać przez telefon. Naukowcy sprawdzili i potwierdzili: „oskarżenia” są uzasadnione.

Niespodzianka 

Jeden z nowojorskich kotów został zapomniany w domu przez swojego właściciela, podczas przeprowadzki do innego stanu. Pięć miesięcy później, po powrocie z pracy do nowego domu, właściciel zobaczył pupila zwiniętego w kłębek w swoim ulubionym fotelu. Kot pokonał ponad 3,5 tys. km.

W służbie Jej Królewskiej Mości

Najsłynniejszym brytyjskim kotem jest nieżyjący już Wilberforce. Mieszkał w rezydencji premiera, gdzie przydzielono go do łapania myszy. Służył pod rządami czterech premierów. Czasami kot mógł nawet uczestniczyć w zebraniach rządowych! Margaret Thatcher przywoziła mu smakołyki z całego świata. Kiedy Wilberforce zmarł, Margaret Thatcher ogłosiła to bezpośrednio na posiedzeniu gabinetu.

Kotka wynalazca

Francuski naukowiec Bernard Courtois przeprowadzał w 1811 eksperymenty chemiczne, a jego ukochana kotka siedziała na jego ramionach. Nagle ktoś zapukał do drzwi, przestraszona kotka zeskoczyła z ramion chemika i rozbiła stojące na stole butelki z chemikaliami. W jednej z tych kolb była alkoholowa nalewka z wodorostów, a w drugiej siarczan żelaza. Zawartość została zmieszana, rozpoczęła się gwałtowna reakcja wraz z uwolnieniem dymu.

Kiedy reakcja minęła i dym opadł, naukowiec zobaczył na stole brązowe kryształy. Kryształy te zostały następnie nazwane – „jodyna”. Szkoda, że imię kotki wynalazcy nie zachowało się w historii.

To tylko mała część ciekawych historii z życia tych wspaniałych zwierzaków. Jest ich mnóstwo. Nic dziwnego, że posiadanie kota w domu zawsze było uważane za dobry znak. Więc jeśli chcesz żyć długo i szczęśliwie, po prostu kup sobie kota, a szczęście cię nie opuści.