Żywienie koszatniczki – oto co trzeba wiedzieć

Koszatniczki są jednymi z najczęściej wybieranych gryzoni. Nic dziwnego – nie dość, że są przyjacielskie i łatwe w oswojeniu, to w dodatku są bardzo inteligentne i po pewnym czasie mogą nawet reagować na wołanie po imieniu.

Warto jednak podkreślić, że o ile codzienna opieka nad koszatniczką nie jest zbyt wymagająca, to jej żywienie może nastręczać pewnych problemów. Oto zasady, których należy przestrzegać aby pupil cieszył się zdrowiem.

Co jedzą koszatniczki?

Podstawą diety koszatniczek są różnego rodzaju trawy, siano oraz gałązki, ale największym przysmakiem tych gryzoni są zioła, szczególnie mięta, pokrzywa oraz majeranek.

Te urocze zwierzaki lubią także korę drzew, która stanowi jednocześnie ważne źródło cennych minerałów. Koszatniczkom od czasu do czasu można podawać suszone owoce lub warzywa, między innymi seler, pietruszkę lub marchew – nie należy jednak robić tego zbyt często aby nie doprowadzić do rozwoju cukrzycy.

Czego nie wolno podawać koszatniczkom?

Przede wszystkim, wybierając zioła lub trawy dla koszatniczek należy się upewnić, że pochodzą one ze sprawdzonego źródła i nie były wcześniej pryskane środkami chemicznymi. Dieta tych gryzoni powinna być jednak bardzo uboga w tłuszcze i węglowodany – w praktyce oznacza to znaczne ograniczenie ilości podawanych orzechów, owoców czy niektórych nasion, na przykład słonecznika.

Warto zrezygnować także z dostępnych w sklepach zoologicznych batonów, dropsów, chrupek oraz wyrobów piekarniczych na rzecz zdrowych i naturalnych przekąsek, takich jak na przykład brokuł, cykoria, topinambur czy pasternak.

Żywienie koszatniczki – praktyczne rady

Decydując się na zakup koszatniczki, warto pamiętać o kilku istotnych zasadach:

  • zwierzę powinno mieć stały dostęp do czystej, najlepiej przegotowanej i chłodnej wody,
  • bezwzględnie nie należy karmić koszatniczki jedzeniem spożywanym przez ludzi,
  • warto zadbać o zainstalowanie w klatce gryzaka wapiennego.