Koty niewychodzące – jak zapewnić im dobre warunki?

Koty to zwierzęta domowe i świetnie czują się, nawet kiedy nie wychodzą na zewnątrz. Należy zapewnić im odpowiednie warunki i ku uciesze właścicieli będą żyły w zdrowiu i szczęściu przez długie lata.

Czego potrzebują koty niewychodzące ?

Kocia toaleta. Najpopularniejsze są kuwety otwarte, jednak niektóre koty będą wolały prywatność i kuwetę zamkniętą. Żwirek to również indywidualna preferencja kota, do wyboru są bentonitowe, żelowe, drewniane. Ze względu na właściwości żwirki dzielą się na zbrylające i niezbrylające. Kolejną istotną rzeczą jest karma. Musi być odpowiednio zbilansowana dobrana do wieku i aktywności kota. Najzdrowsze są karmy z wysoką zawartością mięsa i bez zbóż. Koty sterylizowane są narażone na otyłość, więc powinny spożywać karmę specjalistyczną.

Koty uwielbiają wspinaczkę, chowanie, ostrzenie pazurów wszystkie te czynności mogą wykonywać na drapaku. Części z linki sizalowej, wiszące zabawki, drabinki będą świetną atrakcją, dzięki której zostanie zaspokojony instynkt łowczego. Drapaki najczęściej posiadają przytulny hamak lub domek, który będzie świetną sypialnią dla kota i miejscem odpoczynku. Piłeczki, piórka, myszki na baterie wszystkie te zabawki będą stymulowały rozwój kota i sprawią, że nie będzie się nudził podczas nieobecności właścicieli.

W oknach lub na balkonie warto zamontować siatki, które zapewnią bezpieczeństwo i zminimalizują ryzyku wypadnięcia.

Zagrożenia, czyhające na koty wychodzące

  • potrącenie przez samochód
  • choroby np. białaczka, koci katar
  • pasożyty takie jak pchły, kleszcze
  • krzywda ze strony człowieka
  • kradzież, narażone są głównie koty rasowe.

Drapak, zabawki, dobra karma to wszystko jest ważne, ale nie zastąpi kochającego właściciela, który wygłaska, podrapie za uchem i rzuci ulubioną piłeczkę.