Czy pies może jeść domowe jedzenie?

Domowe jedzenie, czyli jedzenie domowników nie jest skomponowane w taki sposób, aby wspierało prawidłowe funkcjonowanie czworonogów. Oczywiście, pies może jeść jedzenie przygotowane w domowych warunkach, ale powinno to być jedzenie stworzone z myślą o potrzebach zwierzęcia. Niektóre “ludzkie” potrawy mogą okazać się dla psa wręcz niebezpieczne. To jeden z powodów, dla których lepszym rozwiązaniem jest wybór gotowej karmy.

Domowe posiłki dla psa

Każdy opiekun czworonoga ma prawo przygotowywać dla niego posiłki samodzielnie. Musi uwzględnić przy tym to, w jaki sposób dieta czworonoga powinna być zbilansowana, czyli z jakiej ilości białka, tłuszczów i węglowodanów powinna się składać. Kluczowe jest też upewnienie się, co pies może jeść, a co jest dla niego szkodliwe. W psiej misce z pewnością nie powinny pojawiać się orzechy, winogrona, cebula czy czekolada. To, co smaczne i dobre dla człowieka, dla zwierzęta może być wręcz śmiertelnie niebezpieczne. Poza tym, jedząc to, co domownicy, pies może zbyt szybko przybierać na wadze, jednocześnie narażając swój organizm na różnego typu dysfunkcje. 

Samodzielnie przygotowywanie posiłków – o czym należy pamiętać?

Odpowiednia ilość białka, tłuszczu i węglowodanów w posiłku, a także dostarczanie psu witamin i minerałów to podstawa. Jednak samodzielne gotowanie dla zwierzaka jest o wiele bardziej wymagające, ponieważ jego dietę trzeba dostosować do wieku, rasy, wagi, stanu zdrowia czy poziomu aktywności zwierzaka. Innego jedzenia potrzebuje pies-kanapowiec, innego pies otyły, a jeszcze innego pies z problemami gastrycznymi. Bardzo istotna jest też kaloryczność posiłku, ponieważ większość dorosłych psów karmi się tylko raz dziennie.

Dlaczego lepiej jest sięgnąć po karmę?

Żywienie psa specjalną karmą gotową jest rozwiązaniem wygodnym, ponieważ pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Jest to także opcja bezpieczniejsza, ponieważ gotowe posiłki opracowywane są tak, aby zawierały wszystkie potrzebne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Dobry sklep z karmą dla psa może zaproponować opiekunom czworonogów nie tylko karmę dla szczeniąt czy karmę dla psów dorosłych, ale również karmę specjalistyczną, na przykład karmę dla psów otyłych czy karmę dla psów z alergią pokarmową. 

Sięgając po gotową karmę, właściciel zwierzęcia nie musi martwić się o jej skład – z pewnością nie ma w nim substancji zakazanych w psiej diecie, szkodliwych czy niebezpiecznych dla zdrowia. Co więcej, opakowanie produktu dostarcza także informacji o właściwym porcjowaniu karmy, dlatego opiekun nie musi zastanawiać się, jaką ilość jedzenia zaserwować swojemu psu, aby podaż kalorii nie była ani zbyt niska, ani zbyt wysoka. 

Nie można pominąć także faktu, że wsypanie gotowej karmy do psiej miski jest znacznie prostsze niż samodzielne gotowanie posiłku. Taka karma – czy sucha, czy mokra – lepiej się przechowuje, wobec czego zdatne do spożycia psie jedzenie jest zawsze pod ręką i właściciel pupila nie musi martwić się o częste zakupy, gotowanie i przechowywanie gotowych posiłków w lodówce.