Zadbaj o Swojego Psa na Wiosnę!

O zdrowie, dobre samopoczucie i sierść psa powinniśmy dbać przez cały rok, jednak wiosną sierść pupila zwykle wymaga szczególnych zabiegów, m.in. ze względu na linienie. Warto też pamiętać o ochronie przed pasożytami, bo cieplejsze dni zachęcają do dłuższych spacerów i spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Jak zadbać o sierść pupila?

Sierść u psa ma zimą chronić zwierzaka przed chłodem, zaś latem – przed przegrzaniem. Wiosna to czas, kiedy nasze czworonogi linieją, czyli zmieniają okrywę włosową z zimowej na letnią. To dla wielu właścicieli psów trudny okres ze względu na wypadającą sierść, a co za tym idzie – konieczność ciągłego sprzątania. Aby ten problem ograniczyć, należy zaopatrzyć się w specjalne akcesoria pozwalające skutecznie wyczesać wypadające włosy. Konkretne produkty wybieramy w zależności od rodzaju sierści – u psów szorstkowłosych sprawdzą są się gumowe rękawiczki i szczotki, dla tych z dłuższymi włosami lepszym wyborem będą grzebienie z gęstym rozstawem lub szczotki pudlówki, a w przypadku czworonogów z szatą dwuwarstwową konieczne jest regularne wyczesywanie sierści za pomocą zgrzebła i grzebienia z szerokim rozstawem. Warto też zastanowić się nad wizytą u groomera, jeśli włosy pupila wymagają skrócenia. Pamiętajmy ponadto, że jeśli pies ma problemy skórne lub z innych powodów wymaga kąpieli, powinniśmy sięgać wyłącznie po kosmetyki przeznaczone dla zwierząt, które są dla nich łagodne i nie będą powodować podrażnień. Duży wybór akcesoriów do pielęgnacji psiej sierści, jak i szamponów, odżywek i innych kosmetyków znajdziesz na https://zoopers.pl/.

Ochrona przed pasożytami

Wiosną robi się cieplej, co zachęca do spacerów. Niestety, o tej porze roku zaczynają atakować kleszcze, które przenoszą groźne dla życia psów choroby. Właśnie dlatego tak ważne jest, by zadbać o ochronę przed pasożytami. Do wyboru mamy zarówno preparaty w sprayu, jak i w kroplach oraz w postaci obroży. Niektóre z nich mają odstraszać kleszcze i pchły, inne zabijają pasożyty, które zdążyły się wgryźć w skórę czworonoga, a jeszcze inne, jak np. obroża Foresto, działają kontaktowo, a więc unicestwiają pchły i kleszcze zanim dojdzie do ukąszenia. Wybierając konkretny preparat stosujmy się do zaleceń producenta – za mała dawka może nie zapewnić skutecznej ochrony, zaś za duża może spowodować podrażnienia lub inne przykre dolegliwości. Trzeba też pamiętać o ponownej aplikacji preparatu lub wymianie obroży po określonym przez producenta czasie, aby zapewnić zwierzakowi stałą ochronę przed pasożytami.

Co zabrać na wiosenny spacer?

Obroża, smycz lub szelki oraz woreczki na psie odchody to akcesoria, które zabieramy na spacery z pupilem niezależnie od pory roku. W chłodniejsze dni możemy też zdecydować się na specjalne ubranko dla psiaka lub przeciwdeszczowy płaszczyk. Tego typu odzież zalecana jest zwłaszcza w przypadku czworonogów z osłabioną odpornością, młodych lub z okrywą włosową, która nie zapewnia skutecznej ochrony przed niskimi temperaturami. Na spacerze z pewnością przydadzą się też zabawki oraz przysmaki, zwłaszcza jeśli planujesz ćwiczyć z pupilem komendy lub sztuczki. Te akcesoria sprawią, że wiosenny spacer będzie jeszcze przyjemniejszy!