Co chce Ci powiedzieć Twój kot?

Koty towarzyszą ludziom już od wielu lat. Jeszcze nie tak całkiem dawno spełniały jasno określone funkcje – w gospodarstwach miały za zadanie niwelować gryzonie, przede wszystkim myszy.

Jak odczytać kocie znaki? – to powinieneś wiedzieć

Dziś koty są przede wszystkim członkami rodzin, mieszkają zarówno na gospodarstwach wiejskich, a także w wysokich wieżowcach w centrach dużych miast. Z tego względu, że koty mieszkają z ludźmi, warto znać podstawowe sygnały, za pomocą których sygnalizują swoje potrzeby i uczucia.

Czy zdarza się, że Twój kot Cię liże? Jeśli tak – nie masz powodu do obaw. W ten sposób futrzaki zaznaczają swoje terytorium, a także wyrażają sympatię do właścicieli. Masz powód do radości, bo Twój kot „oznaczył Cię” i już należysz do niego.

Inne typowe zachowania, za pomocą których Twój kot chce Ci coś przekazać to między innymi:

  • machanie ogonem w pozycji siedzącej – kot bada co się dzieje za nim;
  • poziomo ustawiony ogon z lekko drgającą końcówką – futrzak jest bardzo skupiony;
  • drapanie mebli – może być wieloznaczne: kot w ten sposób pielęgnuje swoje pazury, znaczy własne terytorium lub po prostu chce zwrócić na siebie uwagę;
  • skulona postawa ciała i szeroko otwarte oczy – zwierzak czegoś się boi. Obserwuj go, jeśli to zachowanie trwa już jakiś czas, konieczna może być wizyta u behawiorysty;
  • pokazywanie zębów – jeśli kot w tym momencie nie ziewa, jego uszy są ułożone do tyłu, oznacza to, że Twój zwierzak czuje jakieś zagrożenie lub jest zdenerwowany. Wtedy najlepiej zejść mu z drogi.

To tylko niektóre z podstawowych znaków kociego języka. Warto jednak mieć świadomość ich znaczeń, bo dzięki temu możesz lepiej zrozumieć swojego zwierzęcego współlokatora.

One thought on “Co chce Ci powiedzieć Twój kot?

Dodaj komentarz