Jaka miska będzie najlepsza do karmienia kota?

Koty bywają bardzo wybredne w wyborze misek, zwłaszcza tych na wodę. Jest to o tyle kłopotliwe, że picie dużej ilości płynów jest sprawą kluczową w zapobieganiu licznym kocim chorobom. Warto zatem postarać się dogodzić kotu i wybrać dla niego takie miski, które przypadną mu do gustu, i z których będzie z chęcią korzystał. 

A może zamiast miski na jedzenie wybierzesz akcesoria do aktywnego karmienia kota? Sam zobacz, jak liczne są Twoje możliwości!

Ile misek potrzebuje kot?

Wszystko zależy od tego, jaki sposób karmienia stosujesz. Jeśli karmisz kota karmą suchą i mokrą, musisz mieć dla niego minimum dwie miski na jedzenie – po jednej na każdy rodzaj karmy. Zrezygnuj natomiast z misek łączonych, czyli podwójnych. Koty za nimi nie przepadają, a i dla Ciebie uciążliwe będzie dbanie o czystość takiej miseczki (za każdym razem chcąc ją umyć po mokrym jedzeniu będziesz musiał opróżniać też komorę na karmę suchą). W przypadku, gdy karmisz swojego kota wyłącznie karmą mokrą (co jest dla niego rozwiązaniem zdecydowanie najzdrowszym), jedna spora miseczka w zupełności Ci wystarczy. 

Na wodę potrzebujesz minimum dwóch misek, choć oczywiście większa ilość zawsze będzie mile widziana. Zwiększenie dostępności wody zwiększa bowiem szansę, że kot wypije więcej, co jest bardzo istotne w kontekście jego zdrowia.

W przypadku, gdy posiadasz więcej niż jednego kota pamiętaj, że nawet jeśli Twoje zwierzaki bardzo się lubią, powinny mieć osobne miski i to ustawione od siebie w pewnej odległości. Kot to zwierzę, które poluje zawsze samo i w samotności zjada swoje posiłki. Dlatego obecność innego kota przy misce, stanowi dla Twojego pupila istotne źródło stresu – także w warunkach domowych.  

Jakiej wielkości powinna być kocia miska?

Kocia miska na jedzenie nie musi być duża, powinna za to być szeroka i raczej płaska. Koty bardzo nie lubią zahaczać wibrysami o rant miski podczas posiłku. Co wrażliwsze mogą wręcz odmawiać jedzenia z takiego naczynia. Może zauważyłeś, że wiele kotów wyciąga jedzenie z miski i zjada je na płaskiej powierzchni. Robią to właśnie dlatego, że ich miseczka jest za głęboka i za wąska, by mogły komfortowo z niej skorzystać.

Na wodę dla kota warto zastosować miskę większą od tej na jedzenie, zwłaszcza w miesiącach letnich. Dobrze sprawdzi się np. duża salaterka lub głęboki talerz. Zamiast jednej z misek warto rozważyć też kocią fontannę, czyli poidło, w którym woda jest stale filtrowana i napowietrzana. Karmę suchą warto natomiast podać kotu ze specjalnego karmnika lub zabawki na jedzenie, co doskonale wzbogaci codzienność niewychodzącego mruczka.

Z jakiego materiału powinna być wykonana kocia miska?

Dużo zależy od indywidualnych kocich preferencji, są jednak pewne ogólne trendy. Ponieważ koty mają czuły zmysł smaku (zwłaszcza smak wody ma dla nich bardzo duże znaczenie), lepiej jest unikać w kociej jadalni misek metalowych. Reagują one z wodą i jedzeniem, zmieniając ich smak, co często skutecznie zniechęca koty do ich używania.

Najlepszym rozwiązaniem dla większości kotów wydają się być miski ceramiczne i szklane. Nie zmieniają smaku jedzenia, nie ślizgają się po podłodze i długo zachowują estetyczny wygląd. Koty chętnie z nich korzystają, a właściciele są zadowoleni, że mogą bez problemu umyć miskę w zmywarce. 

Tańszą alternatywą dla misek ceramicznych są miski plastikowe. Wiele kotów akceptuje je bez trudu, choć oczywiście bywają wyjątki. Miski takie są mniej trwała niż ceramiczne i ślizgają się po podłożu, z powodu swojej lekkości. Warto więc wybierać modele podgumowane.

Gdzie najlepiej ustawić miskę dla kota?

Nawet najlepiej dobrane miski nie sprawdzą się, jeśli zostaną ustawione w nieodpowiednim miejscu. Warto więc uważnie wybrać miejsce na kocią stołówkę. 

Miski na jedzenie dla kota powinny stanąć w miejscach, w których kot ma spokój i komfort spożywania posiłku. Nie należy stawiać ich w przejściach, miejscach głośnych oraz bardzo ciasnych. 

Warto mieć na uwadze, że koty jedząc, chcą kontrolować otoczenie, przez co zwykle bardzo chętnie wybierają miejsca położone wysoko. Dobrym pomysłem jest ustawienie miski np. na stoliku, komodzie, półce lub parapecie (oczywiście upewniwszy się najpierw, że kot bez problemu w takie miejsce wskoczy). 

Kocie miski na wodę warto ustawić w kilku miejscach w domu, w tym w miejscach dobrze nasłonecznionych i często odwiedzanych przez Twojego pupila. Kot, który niemal potyka się o miski z wodą, pije znacznie więcej, a o to nam przecież chodzi.

Co jeśli nie miska?

Na koniec należy zaznaczyć, że poza miskami, wodę można podawać kotu także w innych naczyniach. Wiele kotów chętnie pije z wazonów i słoików, inne uwielbiają duże plastikowe miski i wiadra, a jeszcze inne są najszczęśliwsze, gdy mogą napić się bieżącej wody z kranu lub kociej fontanny.

Miski na jedzenie mogą z kolei z powodzeniem zostać zastąpione przez inne akcesoria do karmienia, takie jak maty do lizania (na karmę mokrą i BARF), maty węchowe i kocie łamigłówki (na karmę suchą i smaczki) oraz tzw. “kocie karmniki” na dowolny rodzaj karmy. 

Po więcej porad na temat kocich potrzeb oraz produktów, które będą wspierać Waszą dobrą relację, zajrzyj na stronę Sklepu Zoologicznego dla Wymagających PetSmile  www.petsmile.pl.