Szczeniak w domu – jak uniknąć zniszczeń

Szczeniak w domu to spora zmiana dla właściciela psa i pozostałych domowników, ale również dla samego zwierzęcia. Minie trochę czasu, zanim oswoicie się z nową sytuacją. Dotyczy to szczególnie pieska, który może reagować bardzo różnie. Dlatego wielu początkujących właścicieli czworonogów zastanawia się, co zrobić, aby uniknąć zniszczeń w domu lub choć trochę je zminimalizować.

Bądź cierpliwy

Zanim przejdziemy do bardziej praktycznych rad, zaczniemy od tej podstawowej. Weź pod uwagę to, że szczeniak to psie dziecko. Taki maluszek nie wie, co mu wolno, a czego nie. Twoim zadaniem, jako właściciela, jest nauczenie go tego. Stopniowo i cierpliwe, bez nadmiernego okazywania emocji. Weź pod uwagę, że zmiana otoczenia, całkiem nowe miejsce, zapachy, odgłosy i ludzie, mogą być dla szczeniaka stresujące. To oznacza, że pewne zachowania wynikają właśnie z faktu, że piesek poznaje swój nowy dom. Na przykład, dla szczeniaka obsikiwanie butów może być sposobem na znakowanie terenu.

Poświęć zwierzęciu maksimum uwagi

Jeśli masz taką możliwość, weź kilka dni urlopu. Dobrym pomysłem może być sprowadzenie pieska w okresie wakacji (zimowych lub letnich), pod warunkiem, że nie planujesz wyjazdu. W okresie wakacyjnym masz więcej wolnego czasu, a dzieci są w domu. Dzięki temu pies nie będzie sam, a Wam dużo łatwiej będzie rozpocząć naukę załatwiania swoich potrzeb na zewnątrz (pamiętaj jednak, że pies może wyjść na spacer, dopiero gdy przyjmie odpowiednie szczepienia). Co więcej, stała obecność w domu pozwoli Wam na szybką reakcję i zminimalizowanie ewentualnych zniszczeń.

Sprezentuj pieskowi zabawki

Szczeniaki, kiedy już poczują się pewnie i bezpiecznie, są pełne energii i skore do zabawy. Wykorzystaj to. Kup pieskowi zabawki, na których zwierzę będzie mogło się wyżyć. Dzięki temu ryzyko, że pies pogryzie kanapę czy buty zmniejszy się. To tak, jak z dzieckiem. Kiedy ząbkuje, bierze do buzi wszystko, co ma pod ręką. By temu zapobiec, rodzice kupują maluszkowi specjalnie do tego stworzone gryzaki. Sprawdź, a przekonasz się, że ta zasada sprawdza się również w przypadku psich dzieci.

Kup specjalne nakładki, maty i ochraniacze

W sklepach zoologicznych, zarówno w tych stacjonarnych, jak i internetowych dostępne są specjalne ochraniacze na pufę i fotele. Dzięki takiemu zabezpieczeniu piesek nie osika ani nie pogryzie kanapy. Z kolei dla piesków, które dopiero uczą się załatwiać swoje potrzeby na zewnątrz, doskonałym rozwiązaniem będzie specjalna ochronna mata, podobna do tych, które kobiety używają zaraz po porodzie.

Szczeniak w domu, a szkody – podsumowanie

Przyjmując nowego członka rodziny, musisz liczyć się z tym, że nie obejdzie się bez zniszczeń. Że szczeniakiem jest jak z dzieckiem, musisz mieć oczy dookoła głowy i chować przed nim niektóre przedmioty. Szkody wyrządzone przez psa są jednak niczym w porównaniu, np. z kradzieżą, włamaniem czy powodzią. Przed finansowymi skutkami takich nieprzewidzianych zdarzeń może uchronić Cię ubezpieczenie mieszkaniowe (o ile nie wystąpią wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela).