Znaczenie dbania o serce swojego pupila

Nasz pupil nie potrzebuje nas tylko do zaspokojenia swoich potrzeb żywieniowych czy fizjologicznych. Ważne jest również, abyśmy zadbali o inne aspekty ich zdrowia. Na przykład stan jego serca. Do tego służy tak zwana kardiologia zwierząt domowych, która pozwala nam wykryć ewentualne zagrożenia lub patologie za pomocą prostego badania w ciągu zaledwie trzech minut.

Czym jest kardiologia zwierzęca?

Kardiologia weterynaryjna to dział kardiologii weterynaryjnej odpowiedzialny za monitorowanie układu krążenia zwierząt i wykrywanie problemów z nim związanych. Układ ten składa się z serca i naczyń krwionośnych i może być odpowiedzialny za niewydolność serca, zawały, choroby serca.

Objawy problemów z sercem u zwierząt

Istnieją pewne oznaki, na które należy zwracać uwagę, aby przewidzieć ewentualny problem z sercem. Najczęstsze z nich to problemy z oddychaniem, rozciągnięty brzuch lub nagłe osłabienie. Może pojawić się także m.in. nawracający kaszel, sinawy język, świszczący oddech czy utrata apetytu. Ale, przy innych okazjach, choroba serca może wystąpić bez oczywistych oznak (lub po prostu nie widzimy ich, ponieważ nie patrzymy na naszego zwierzaka przez cały dzień), więc regularna wizyta u weterynarza nigdy nie jest złym pomysłem, zwłaszcza jeśli zwierzę jest starsze lub jeśli miało historię choroby serca.

Co możesz zrobić, aby zadbać o serce swojego pupila

Istnieją cztery podstawowe kroki, które należy podjąć, aby zadbać o kardiologię psów i kotów w domu. Co możesz zrobić? To od Ciebie zależy, czy zapewnisz im lepszą jakość życia i pomożesz zapobiec tego typu problemom.

Dieta jest niezwykle ważna

Jeśli dla ludzi kluczowa jest zdrowa i zrównoważona dieta, nie inaczej jest w przypadku zwierząt domowych. Karmę należy wybierać biorąc pod uwagę wiek, rasę czy wielkość psa i decydować się na produkty dla nich przeznaczone, które są jak najbardziej naturalne. Białko jest bardzo ważne i choć żywność przemysłowa zwykle je zawiera, to w domu możemy je uzupełnić odrobiną wołowiny, wieprzowiny czy jaj.

Ćwiczenie, aby utrzymać aktywność

Umiarkowane ćwiczenia są dobre dla serca, nawet dla psów i kotów. Jak wiadomo owczarki szkockie i wiele innych ras psów uwielbia aktywność i ruch. Dlatego upewnij się, że dajesz mu przynajmniej jeden 30-minutowy spacer dziennie w stałym tempie i, w zależności od jego wieku i witalności, możesz pójść z nim pobiegać lub zaoferować mu testy, aby utrzymać go w aktywności (takie jak skakanie, rzucanie dyskiem). Szczeniak będzie w stanie wykonać więcej ćwiczeń niż starszy pies, miej to na uwadze.

Spokojny dom

Zapewnienie naszym pupilom spokojnego otoczenia, bez krzyków i kłótni, jest znacznie ważniejsze niż może się wydawać. Potrzebują też czułości i miłych słów. Poczucie się rozpieszczonym sprawi, że będą miały spokojniejsze, a co za tym idzie zdrowsze serce.

Wizyta u weterynarza

Nie należy iść do lekarza, tylko wtedy, gdy boli. Zaplanuj regularne wizyty dla swoich pupili u zaufanego weterynarza. Ten profesjonalista będzie wiedział lepiej niż ktokolwiek inny, czego w danym momencie potrzebuje Twój pies lub kot.