Karma sucha dla psa – czym się kierować przy wyborze?

Dobro pupila to najwyższa wartość dla posiadaczy psów. To od nas zależy życie czworonoga, za które jesteśmy odpowiedzialni. Niezwykle ważnym elementem życia psa jest jego właściwe odżywianie. Niedobory witamin i minerałów mogą powodować poważne konsekwencje zdrowotne, dlatego kwestii żywienia pupila nie należy bagatelizować. Karma sucha dla psa stanowi podstawę jego jadłospisu, dlatego warto dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę podczas jej doboru. Jaki skład suchej karmy będzie odpowiedni? Dlaczego jakość karmy jest tak ważna? Chętnie podpowiemy.

Karma sucha dla psa – przeanalizuj potrzeby pupila

W pierwszej kolejności należy sprecyzować potrzeby psa. Karmy suche powinny nie tylko charakteryzować się zbilansowanym składem, ale muszą być jednocześnie smaczne dla czworonoga. W niektórych przypadkach pupile mają sprecyzowany gust, dlatego kupno wysokiej jakości karmy powinien uwzględniać indywidualne upodobania. Nie sposób zmusić psa do jedzenia karmy, która im nie zasmakuje.

Ważnym aspektem przy doborze karmy dla psa, jest jej dobór pod względem wieku pupila. Inne są potrzeby dorosłych psów, inne seniorów, a jeszcze inne szczeniaków. Suche karmy należy dobrać również pod względem wielkości pupila. Dla dorosłych psów małych ras producenci przygotowują mniejsze granulki, aby umożliwić im sprawne gryzienie i trawienie. Z kolei dla dorosłych psów dużych ras dobranie suchej karmy będzie o wiele prostsze.

Organizm psa działa inaczej, ze względu na ilość aktywności, co również należy wziąć pod uwagę przy zakupie pożywienia. Dla psów aktywnych niezbędne będą karmy o większej kaloryczności. Niezbędnym kryterium wyboru będą również ewentualne problemy zdrowotne czworonoga. Dla psów wrażliwych stworzono specjalne mieszanki, aby wspomóc ich rozwój i prawidłowe funkcjonowanie.

Sucha karma dla psa – produkty niezbędne w składzie

Sucha karma dla psa powinna zawierać odpowiednią ilość mięsa. Najlepsza sucha karma to taka, która nie zawiera produktów pochodzenia zwierzęcego czy mączki mięsnej, a wysokiej jakości mięso. Karma sucha dla psa zwierająca mięso jest pogata w białko, niezbędne do właściwego rozwoju i funkcjonowania czworonoga. O ile w składzie karmy znajdą się produkty pochodzenia zwierzęcego, producent powinien podać dokładne dane, dotyczące zawartych elementów. Dobierając suchą karmę należy zwrócić uwagę na procentową zawartość mięsa. Mięso powinno stanowić główny składnik karmy, bez względu czy podano wartość przed wysuszeniem, czy po.

Zbilansowana karma powinna w składzie posiadać warzywa, owoce oraz zioła. Produkty dostarczają pupilowi niezbędne składniki odżywcze, witaminy, a także przeciwutleniacze. Sucha karma dla psa powinna więc w swoim składzie zawierać: mięso, warzywa, owoce oraz zioła. Z kolei dobierając przysmaki dla psa, warto wybrać te pozbawione sztucznych wzmacniaczy smaku, z dużą zawartością mięsa. Dobrą praktyką jest kupowanie suszonych kawałków, które nie tylko wpłyną na zdrowie pupila, ale także z pewnością mu zasmakują.

Suche karmy – jakich składników unikać?

Wysokiej jakości karma dla psa powinna być pozbawiona zbóż. Duża część stosowanych zbóż jest jedynie wypełnieniem karmy, które wyłącznie zwiększa objętość i wagę zakupionego produktu. Dla zwierzaka zboża często nie stanowią żadnego pożytku. Po pierwsze, są one ciężkostrawne, a jednocześnie ubogie w składniki odżywcze. Do najlepiej przyswajalnych zbóż należy ryż oraz owies, natomiast należy unikać pszenicy i kukurydzy. Dla psa karma sucha stanowi często dużą część całego jadłospisu, dlatego głównym kryterium wyboru musi być lekkostrawność. Przy wyborze pokarmu warto sprawdzić, czy dana sucha karma posiada w swoim składzie sztuczne barwniki oraz wzmacniacze smaku. Oba produkty działają negatywnie na zdrowie pupila, a nie wnoszą żadnych pozytywów.

Dlaczego jakość karmy ma tak duże znaczenie?

Powodów, dla których warto wybrać wysokiej jakości suchą karmę dla psa jest wiele. Niewłaściwe żywienie psa może powodować poważne choroby, takie jak otyłość, alergie czy cukrzycę. Zalet jakościowej karmy jest wiele. Nie tylko mogą one zapobiec występowania chorób, ale także łagodzić ich przebieg. Zadbanie o zdrową dietę nie tylko sprawi, że pupil będzie cieszył się piękną sierścią, ale także wzmocni układ kostny i prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego.

Jedzenie pupila może wpływać również na jego samopoczucie i zachowanie. Błędy żywieniowe mogą powodować nadpobudliwość lub apatię. Decydując się na wysokiej jakości pożywienie mamy realną szansę na przedłużenie życia psa. Dobro pupila jest ogromnie ważne dla właścicieli, a możliwość cieszenia się jego obecnością na dłużej, to jeden z największych przesłanek, aby inwestować w żywność wyłącznie najwyższej jakości.

Dobranie suchej karmy dla psa może być wyzwaniem. Zalecamy na początku wybrać mniejsze opakowania, aby upewnić się, że wybrany przez nas produkt będzie chętnie konsumowany przez czworonożnego przyjaciela. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się z weterynarzem, który pomoże dobrać idealną opcję.