Jaka karma dla psów aktywnych jest najlepsza?

Psy, które mają aktywny tryb życia, uprawiające sporty oraz pracujące mają często inne wymagania żywieniowe niż typowe psy towarzyszące. Jaka karma dla psa sprawdzi się w ich przypadku najlepiej i jak ocenić czy nasz pies jest na tyle aktywny, aby takiej karmy potrzebował?

Dlaczego dobierać dietę do poziomu aktywności?

Psy, które dużo czasu spędzają w ruchu – dużo biegają, stróżują, uprawiają psie sporty – lub po prostu mają duży temperament, który nie pozwala im za długo leżeć w jednym miejscu – mają wyższe zapotrzebowanie na kalorie niż seniorzy czy spokojne psy – kanapowce. Ważne jest wówczas, aby wybrać karmę dla psa, która sprosta temu zapotrzebowaniu – bogatą w białka i tłuszcze. Dzięki temu pies będzie żył w dobrej kondycji.

Wyższe zapotrzebowanie energetycznie dotyczy przede wszystkim psów sportowych – które trenują na co dzień takie sporty jak agylity, psie zaprzęgi, flayball czy coursing – tutaj zdecydowanie trzeba dostosować karmę do aktywnego trybu życia psa, a dodatkowo zaplanować suplementację, która zadba o zdrowie psa – przede wszystkim jego stawy. Przy czym trzeba pamiętać, że dotyczy to także sportów uprawianych amatorsko – nie tylko zawodowych sportowców. Jeśli spędzamy z naszym psem codziennie aktywnie czas – biegamy, chodzimy po górach lub trenujemy – prawdopodobnie on także będzie potrzebował diety dla psa sportowego.

Podobnie dieta psów pracujących powinna być bardziej energetyczna – te psy, oprócz pracy fizycznej często wykonują pracę umysłową, która też spala energię. Do grupy psów pracujących zaliczamy m.in. psy stróżujące czy psich ratowników.

Specjalne karmy dla psów aktywnych – czym się różnią od zwykłych?

W sklepie zoologicznym znaleźć można coraz więcej karm adresowanych do psów aktywnych fizycznie i pracujących. Co je wyróżnia? Taka karma dla psa zawiera odpowiednio więcej białka i tłuszczów (przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6), a dodatkowe związki są dobrane tak, aby chronić psa przed skutkami ciężkiej pracy. Częstymi składnikami takich karm są kwas hialuronowy, glukozamina i chondroityna – które chronią stawy, pobudzając wytwarzanie kolagenu i zapobiegając stanom zapalnym. Kolejnym składnikiem, który możemy znaleźć w karmie dla psów sportowych, jest L- karnityna, która zwiększa wydolność serca i wzmacnia układ mięśniowy. Do tego oczywiście dochodzi odpowiednia proporcja witamin i składników mineralnych. Jeśli chodzi o witaminy, to kluczowe są A, C i E pełniące rolę naturalnych antyoksydantów, które spowalniają procesy starzenia się organizmu.

Kiedy karmić psy aktywne?

Istotną kwestią dotyczącą karmienia jest czas podawania posiłku. Pamiętajmy, że absolutnie nie należy karmić psa tuż przed dużym wysiłkiem fizycznym, ani też zaraz po – może to doprowadzić do bardzo groźnego skrętu żołądka, który dla naszego czworonoga może okazać się śmiertelny. Najczęściej stosowaną praktyką wśród trenerów jest podanie 1/4, 1/3 karmy na 2-3 godziny przed treningiem, a pozostałej porcji godzinę, dwie po treningu. Zresztą także wśród psów mniej aktywnych zdrowiej jest podzielić dzienną porcję karmy na dwie części tak, by jednorazowo nie obciążać żołądka.

Gotowa karma dla psa czy suplementacja?

Zakup gotowej karmy dla aktywnego psa, jaką oferuje sklep zoologiczny, to często najprostsze, a zarazem najbezpieczniejsze rozwiązanie dla każdego właściciela. Większe wymagania takiego psa sprawiają, że trudno im sprostać komponując posiłki psa samodzielnie. Jak wspomniano wyżej – karma dla psa aktywnego to nie tylko większa dawka kalorii, a przede wszystkim dobór odpowiednich dodatków – oczywiście w wielu przypadkach możemy dodatkowo suplementować dodatki, które dobrze wpływają na zdrowie psa i w przypadku psów pracujących na jego stawy – jednak jest to zadanie, które zdecydowanie należy powierzyć psim dietetykom lub skonsultować suplementację z lekarzem weterynarii. Tak, by nasz pies mógł jak najdłużej cieszyć się zdrowiem i doskonałą formą.