Koty towarzyszą ludziom już od wielu lat. Jeszcze nie tak całkiem dawno spełniały jasno określone funkcje – w gospodarstwach miały za zadanie niwelować gryzonie, przede wszystkim myszy.
Jak odczytać kocie znaki? – to powinieneś wiedzieć
Dziś koty są przede wszystkim członkami rodzin, mieszkają zarówno na gospodarstwach wiejskich, a także w wysokich wieżowcach w centrach dużych miast. Z tego względu, że koty mieszkają z ludźmi, warto znać podstawowe sygnały, za pomocą których sygnalizują swoje potrzeby i uczucia.
Czy zdarza się, że Twój kot Cię liże? Jeśli tak – nie masz powodu do obaw. W ten sposób futrzaki zaznaczają swoje terytorium, a także wyrażają sympatię do właścicieli. Masz powód do radości, bo Twój kot „oznaczył Cię” i już należysz do niego.
Inne typowe zachowania, za pomocą których Twój kot chce Ci coś przekazać to między innymi:
- machanie ogonem w pozycji siedzącej – kot bada co się dzieje za nim;
- poziomo ustawiony ogon z lekko drgającą końcówką – futrzak jest bardzo skupiony;
- drapanie mebli – może być wieloznaczne: kot w ten sposób pielęgnuje swoje pazury, znaczy własne terytorium lub po prostu chce zwrócić na siebie uwagę;
- skulona postawa ciała i szeroko otwarte oczy – zwierzak czegoś się boi. Obserwuj go, jeśli to zachowanie trwa już jakiś czas, konieczna może być wizyta u behawiorysty;
- pokazywanie zębów – jeśli kot w tym momencie nie ziewa, jego uszy są ułożone do tyłu, oznacza to, że Twój zwierzak czuje jakieś zagrożenie lub jest zdenerwowany. Wtedy najlepiej zejść mu z drogi.
To tylko niektóre z podstawowych znaków kociego języka. Warto jednak mieć świadomość ich znaczeń, bo dzięki temu możesz lepiej zrozumieć swojego zwierzęcego współlokatora.
Uwielbiam obserwować takie zachowania mojego kota. Pozwala to lepiej zrozumieć jego potrzeby