Chomik w domu – jak zadbać o małego gryzonia?

Chomiki to bardzo popularne zwierzęta domowe. Często wybierany przez rodziców, aby uczyć dzieci odpowiedzialności. Jednak chomiki wcale nie są zabawne!

Jest żywą, czującą istotą. Jego średnia długość życia to dwa lata, ale przy dobrej opiece może żyć do trzech lat. To bardzo ciekawe zwierzęta. Są jednak małe i kruche, dlatego wymagają odpowiedniej opieki. Co najlepiej dowiedzieć się, zanim chomik wróci do domu.

Zadbaj o odpowiednią klatkę i warunki dla chomika

Chomiki mogą żyć w klatkach, terrariach lub akwariach. W przypadku akwariów pamiętaj o założeniu siatki, aby zapobiec ucieczce gryzoni na zewnątrz. Zanim zaczniesz myśleć o wyborze konkretnego schronienia dla swojego chomika, pamiętaj, że jest on z natury samotnikiem.

Dlatego w klatce lub terrarium może pozostać tylko jedno zwierzę. Gryzonie potrzebują ciszy w ciągu dnia, ponieważ jest to jedno ze zwierząt nocnych. Zakwaterowanie powinno znajdować się w miejscu o temperaturze 20-22°C. Dlatego unikaj miejsc słonecznych, ale nadmiernie wentylowanych. Przegrzanie i przejadanie się może pogorszyć stan sierści. Klatki nie powinny być stawiane bezpośrednio na podłodze.

Pamiętaj o pielęgnacji chomika

W Polsce można kupić więcej niż jeden rodzaj chomika, do najpopularniejszych należą chomiki dżungarskie i syryjskie.. Chomiki dżungarskie są bardziej aktywne. W rezultacie wymagają więcej miejsca, więcej zabawek i większego zasięgu niż chomiki syryjskie. Z drugiej strony opieka nad chomikami syryjskimi powinna uwzględniać ich dość leniwy tryb życia. Wiąże się z tym silna tendencja do szkodliwej nadwagi. Pamiętaj też, że chomiki, podobnie jak wszystkie gryzonie, mają zęby przez całe życie. Ich przerost może przysporzyć wielu problemów i sprawić chomikowi wiele bólu. Dlatego ważne jest, aby zapewnić mu możliwość ciągłego ścierania zębów.

Ważne jest również regularne czyszczenie klatki. W klatce nie może być brzydkiego zapachu. Najlepiej czyścić dwa do trzech razy w tygodniu. W razie potrzeby częściej.