Problemy z układem trawiennym u psów i różnego rodzaju alergie oraz otyłość i związane z nią konsekwencje zdrowotne to prawdziwa plaga gabinetów weterynaryjnych. Często za wszystkie te problemy odpowiada wieloletnia nieodpowiednia dieta, a dokładnie karmy zbożowe, w których zawartość mięsa jest tak naprawdę śladowa. Dlaczego mięso i karmy z jego dużą zawartością są tak ważne w diecie psa? Już wszystko wyjaśniamy!
Mięso w diecie psa
Pomimo tego, że naukowcy datują udomowienie psa na około 23 tysiące lat temu, w ciągu których jego żywienie ulegało zmianom, trzeba pamiętać o tym, że nadal są to zwierzęta przede wszystkim mięsożerne. Ich układ trawienny pozwala co prawda na spożywanie węglowodanów, jednak brak w psiej ślinie amylazy sprawia, że są one trudniej trawione niż ma to miejsce w przypadku ludzi.
Jak widać, natura sama decyduje o lepszym przyswajaniu pokarmów mięsnych przez naszych czworonogów. Karmy zbożowe, czyli te, które zawierają olbrzymią ilość węglowodanów, są zatem dla nich najzwyczajniej w świecie ciężkostrawne. Nie mówiąc już o tym, że stanowią w dużej mierze po prostu puste kalorie.
Tym samym karma dla psaz dużą zawartością mięsa jest elementem niezbędnym w prawidłowo zbilansowanej psiej diecie. Oczywiście węglowodany też powinny się w niej znaleźć, jednak w niezbyt dużej ilości. Przy czym najwięcej mięsa często znajduje się w karmach mokrych, dlatego też zdrowa dieta psa nie powinna być oparta jedynie o karmę suchą.
Karma dla psa z dużą zawartością mięsa, czyli jaką?
Skoro już wiemy, dlaczego mięso jest tak naprawdę podstawą psiej diety, to zajmijmy się kwestią tego, co kryje się pod pojęciem karma dla psa z dużą zawartością mięsa. Ogólnie przyjmuje się, że zdrowe i odpowiednio zbilansowane karmy dla psa to takie, które w swoim składzie powinny zawierać przynajmniej 50 procent mięsa. Dobre karmy mokre z dużą zawartością mięsa mają go jeszcze więcej, nawet 80 – 90 procent.
Przy czym sama zawartość mięsa to nie jedyna rzecz, na jaką trzeba zwrócić uwagę przy wyborze karmy. Istotne jest również:
- stopień przetworzenia karmy (im prostszy, tym lepszy – przykładowo warto wybierać suche karmy pieczone w miejsce wysokoprzetworzonych karm ekstrudowanych)
- źródło mięsa (w składzie karmy powinien być zaznaczony rodzaj i źródło mięsa, należy unikać karm, które nie mają dokładnego spisu składników mięsnych)
- pozostałe składniki (warzywa, zioła i owoce lekkostrawne dla psów, brak zawartości zbóż, kukurydzy czy soi)
- brak polepszaczy smakowych i sztucznych konserwantów
Zwracając uwagę na powyższe elementy, można zapewnić swoim czworonogom zdrową i w pełni zbilansowaną dietę. W przypadku psów ze szczególnie nadwrażliwym układem trawiennym dobrym rozwiązaniem mogą być karmy monobiałkowe. Czym się różnią od innych karm?
Karmy dla psa monobiałkowe
Karmy dla psa mogą zawierać mięso z różnych źródeł. Przykładowo mogą być to karmy z kurczakiem i wołowiną. Są to zatem posiłki, w których znajdują się dwa różne źródła białka. W przypadku psów z problemami trawiennymi taki posiłek może być ciężkostrawny. Karmy monobiałkowe to produkty, w których znajduje się mięso pochodzące tylko i wyłącznie z jednego źródła np. z kaczki. Dzięki temu są one po prostu o wiele łatwiej przyswajalne przez psa.